2019. szeptember 16. írta: hupeblog

Ismétlés - német egység, amerikai polgárháború.

Oldjátok meg a következő tankocka feladatokat!

Német egység:

https://learningapps.org/1960202

https://learningapps.org/5513613

 

Amerikai polgárháború:

https://learningapps.org/1955887

https://learningapps.org/5535296

 

 

Készíts vázlatot a következő esszé feladathoz!

A vázlat elkészítésekor a következő kérdésekre próbálj választ adni!

1. Milyen, a témával kapcsolatos évszámokat és földrajzi helyeket (államok, csaták, békék helyszínei) kell megemlíteni az esszében?

2. Miről szólnak a források (ne a szöverészleteket másold az esszébe!)?

3. Mi köze lehet a forrásoknak a feladatban megfogalmazott problémához, jelenséghez?

4. A forrásokban tematizáltakon kívül milyen további, a tananyagban szereplő ismeretet tudok összefüggésbe hozni feladatban szereplő témával?

5. Össze tudod-e foglalni mondandódat 100-130 szóban?

Az alábbi feladat a német egység létrejöttével kapcsolatos. (K, rövid)

Ismertesse a források és saját ismeretei alapján a Német Császárság létrejöttében Poroszország szerepét, és utaljon a kor meghatározó eszmerendszerére!

 

„Talpra! Németek! Talpra! Német nép! Te, egykor oly tiszteletre méltó, bátor és nagyra becsült nép! Talpra! Hasson át benneteket a nagy s olyan régen elfeledett testvériség! … Ne legyen többé katolikus és protestáns, ne legyen többé porosz és osztrák, szász és bajor, sziléziai és hannoveri, ne legyen többé hitbéli különbség, gondolatbeli és akaratbeli ellentét köztetek – legyetek végre egységesek, akarjatok végre egyet szeretetben és hűségben egymás iránt, s nincs az az ördög, aki legyőzhetne benneteket! (Arndt, 1813)

 

„Nagyon forró vérünk van, hajlamosak vagyunk arra, hogy túl sok terjedelmes fegyvert rakjunk testünkre, és mégis meg kell ezt tennünk. … Bajorország, Württenberg, Baden eltűrhetik a liberalizmust, senki sem tulajdonítja nekik Poroszország szerepét. Poroszországnak össze kell szednie és megőriznie erejét a megfelelő pillanatig, amelyet már nemegyszer elmulasztottunk. Poroszország határa a bécsi béke után nem kedvez az egészséges állami életnek. A nagy kérdéseket nem beszéddel döntik el vagy a többség határozataival (éppen ez volt a nagy tévedés 1848-ban és 1849-ben), hanem vassal és vérrel. (Bismarck beszéde, 1862)

A bejegyzés trackback címe:

https://hupe.blog.hu/api/trackback/id/tr7615094090

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása